12 Ocak 2022 Çarşamba

Instagram Takipçi Nasıl Arttırılır? [2022]

Günümüzün en popüler sosyal medya ağlarından biri olan Instagram, fotoğraf ve video paylaşılmadan daha öteye geçerek kullanıcılarına ticari kazanç fırsatı sunmaktadır.

Instagram’da yüksek takipçili markaların yanında artık küçük butikler e-ticaret sayfaları Instagramı sıklıkla tercih etmekteler. Instagram reklam almak, tanıtım yapmak isteyen kullanıcılar ile neredeyse 1 milyar üyesi bulunmaktadır. Hal böyle olunca markanızın tanıtımını yapmak yüksek takipçiye ulaşmak en önemlisi de farkedilmek çok zordur. Instagram’da takipçi nasıl kazanılır? Instagram’da geniş kitlelere nasıl ulaşırım? Sorularının detaylarını sizler için aşağıda derledik..

Instagram takipçi arttırma yolları

Organik Takipçi Nedir?
Instagram’da organik takipçi, bot takipçi satın almalarına kıyasla takipçi sayınızı yükseltmekten çok daha ötesidir. Organik takipçi profilinize +1 kazandırmanın yanı sıra paylaşımlarınıza ilgi duyar, gönderilerinizi beğenir, yorum yapar ve hikayelerinizi izler hatta sizin sayfanızı öyle benimser ki takipçilerine dahi önerebilir. Organik takipçi Instagram sayfanızın etkileşimleri için oldukça büyük öneme sahiptir. 

Instagram’da Takipçi Nasıl Kazanılır? 

Instagram’da paylaşımlarınız sayfanız ile doğru orantıda olmalıdır. Özellikle profilinizi ziyaret eden kullanıcılar profil fotoğrafınıza çok dikkat etmekte bu nedenle profil fotoğrafınız sayfanızın yansıması gibi olmalıdır. Kişisel bir sayfa iseniz profile uygun bir fotoğraf ekleyebilirsiniz. Bir e-ticaret sayfasına sahip iseniz markanızın logosunu profil fotoğrafı yapabilirsiniz. Profiliniz ile özdeşen bir profil fotoğrafı sayfanız için faydalı olacaktır. Profil fotoğrafınızın dikkat çekmesinin yanında çözünürlüğü, kalitesi, ve orijinalliği de çok önemlidir. 

Gelelim sayfanızda paylaştığınız gönderilere, gönderileriniz de tıpkı profil fotoğrafınız da olduğu gibi yüksek çözünürlüğü sahip olmalıdır çünkü kalitesi düşük gönderilere sahip bir profili kimse takip etmek istemeyecektir. Dolayısıyla gönderileriniz eğlenceli, dikkat çekici ve özgün olmalıdır. Paylaşımlarınızda kullandığınız efekt ve arka plan renklerin aynı olmasına özen göstermelisiniz. Devamlı farklı tonlarda efekt kullanmak sayfanızın genel görünüm kalitesini düşürecektir. Sayfanızı devamlı aktif tutun her gün gönderi paylaşmasanız dahi hikaye paylaşın takipçileriniz ile iletişimde olun. Günlük birden fazla paylaşım yapacaksanız eğer mutlaka aralarından belli bir zaman geçsin art arda kesinlikle paylaşım yapmamalısınız. Paylaşımlarınızı aynı zaman dilimlerinde istikrarlı şekilde yaparsanız takipçi kazanmanız daha kolay olacaktır. Gönderilerinizin beğenileri beklediğinizin çok altında ise demek ki paylaşım yaptığınız zaman dilimleri yanlış, bunun çözümü olarak takipçileriniz hangi zaman diliminde Instagram’da yoğun vakit geçiriyorsa eğer o zaman diliminde paylaşım yapmanız görünürlüğünüzü ve beğeni sayınızın artmasını sağlayacaktır. 

Gönderilerinizin daha fazla kişiye ulaştırmanız da en kilit nokta hashtag kullanmanız olacaktır. Instagram genel hashtag konularında paylaşımlarınız diğer kullanıcıların görmesini sağlar ve profilinizi kendisine yakın hisseden kullanıcılar takibe alarak organik takipçi kazanmanızı sağlar.
Takipçiler saygı duyuldukları değer verildiğini hissettikleri sayfaları takip ederler. Dolayısıyla takipçilerinizle her zaman iletişim halinde olurlar. Gönderilerinize yorum yaptıklarında onlara karşılık olarak cevap vermelisiniz. DM üzerinden sizlere ulaştıklarında her zaman nazik olmalısınız. Olumsuz eleştiriler yaptıkları zaman dahil sizler her zaman sakin kalın o kişilere kibar davranın bu durum diğer takipçilerinizin gözünde olumlu bir imaj sağlar. 


Instagram’da yüksek takipçilere ulaşmada en faydalı yol çekiliş düzenlemeniz olacaktır. Çekiliş düzenleyerek organik takipçi kazanmanızın yanında var olan takipçilerinizin de sevgisini kazanmanızı sağlar. Mutlaka çekilişi kazanan kullanıcıya vaat ettiğiniz hediyeyi gönderin aksi halde takipçilerinizin size duyduğu güveni kaybederseniz. Hangi alanda bir profile sahip iseniz o konuda bir hediye verin. Yemek üzerine bir sayfa iseniz örneğin blender ya da giyim üzerine bir butik sayfası iseniz sizleri takip edenler içerisinde çekilişi kazanan takipçilerinize butiğinizden bir elbise gönderebilirsiniz. Çekilişler size kalıcı takipçi kazandıracaktır.

Sizinle aynı kategoride olan sayfaları takibe alın, yorum yapın ve gönderilerini beğenin bu sayede o sayfaları takip eden kullanıcıların sizin sayfanızı da takip etmeleri sağlamış olursunuz. Bütçeniz var ise o sayfalara reklam verebilirsiniz. Genel olarak baktığımız da bu süreç oldukça sabır ve süreklilik gerektiriyor. Yukarıda bahsettiğimiz ayrıntılara dikkat ederek profilinizi sabırla yönetirseniz eğer hakettiğiniz değeri göreceksinizdir.


Whatsapp Canlı Destek