Paylaş
28 Kasım 2023 Salı · Son Güncelleme : 28 Kasım 2023 Salı

Instagram'da Nasıl Popüler Olurum?

Başarılı bir sosyal medya kullanıcısı olmanız için birçok ayrıntıyı bilmeli ve buna uygun yol çizmeniz gerekiyor.

Başlangıçta, Instagram'da takipçi kazanmak oldukça zor gibi görünsede doğru strateji ile istenilen sonuca kısa sürede ulaşabilirsiniz. Instagram hesabınızdan sizinle aynı kategoride olan hesapları veya potansiyel hedef kitlenize takip isteği gönderin. Günde ortalama 50-100 arası hesabı takibe alın. Bu şekilde hesap takibi yapmak, istek attığınız kişilerin sizi geri takibe almasına olanak tanıyacaktır. Ancak günlük istek atma miktarını aşmamalısınız aksi durumda hesabınız kısıtlama alabilir. Bu sınırla birlikte sinsice sizi geri takibe alan kişileri hemen takipten çıkmamalısınız. En iyi takipçileri kazanmak için keşfet ve reels kısımlarını inceleyin. Hangi kategorilerde içerik üretecekseniz, etiket ile arama yaparak potansiyel hedef kitlenizi bulun.

Instagram'da Nasıl Popüler Olurum?

Takip ettiğiniz çok takipçisi bulunan hesaplara yorum yaparak "bende buradayım, varım" diyebilirsiniz. Yorumlara göz atan kullanıcılar hesabınızı ziyaret ederek takibe alabilirler. Yorum yaparken yazı diliniz esprili, tatlı ve kısa bir cümleden ibaret olmalıdır. Özellikle hashtag kullandığınızda gönderileriniz sizi takip etmeyen kullanıcılar tarafından beğenilebilir. Fotoğrafınızı beğenen kişileri takibe alarak profilinize olan ilgiyi arttırabilirsiniz.

Instagram'da Takipçilerle Etkileşime Geçin

Popüler olma stratejilerinde asla eskimeyecek yöntemlerden biri takipçilerle sürekli etkileşimde kalmaktır. Sanki birebir karşındakiyle konuşuyormuşsun gibi hikaye paylaşımları yapabilirsiniz. Her gün belli aralıklarla kendinizi göstererek, konuşarak hikaye paylaştığınızda takipçilerinizle aranızda kuvvetli bir bağ oluşur. Hikaye içerikleri günlük yaşantınızdan kareler veya anlatımlar olabilir. Instagram'da her gün hikaye paylaştığınızda 2-3 saat ortadan kaybolsanız hemen takipçileriniz merak bile edebilir. İşte bu sizin onlarla ne kadar kuvvetli bir bağ, sadakat duygusu oluşturduğunuzun kanıtıdır. Her zaman değer verdiğinizi göstermeli, gelen DM ve yorumları nazikçe yanıtlamalısınız.

Instagram'da popüler olabilmeniz için sadece düzenli fotoğraf paylaşmanız yeterli olmayacaktır. Sadece gönderi yayınlayarak popüler olmanız neredeyse yıllar sürer, hatta imkansızdır. Kısa sürede popülerliği yakalamak için çekiliş şart! Hikayelerinizde son gönderiyi beğenen ve yorum yapacak kişiye hediye vereceğinize dair bir duyuru yayınlayabilirsiniz. Bu sayede gönderinize beğeni ve yorum geldikçe keşfete düşme şansınızı da yükseltmiş olursunuz. Keşfete düştüğünüzde potansiyel kitlenizin sizin varlığınızdan haberdar olarak, takibe alacağından hiç şüpheniz olmasın. Takipçilerinize sorular sorun, onlarla sohbet edin ve güçlü bağ kurun.

Instagram'ı İşiniz Olarak Görün

Finansal başarıya ulaşabilmeniz için öncelikle Instagram'ı bir iş olarak görmelisiniz. Instagram'ı adeta bir işmiş gibi gördüğünüz takdirde popülerliği yakalamanız kaçınılmaz olacaktır. Ancak iş olarak gördüğünüzü ispat etmeniz için, haftanın en az beş günü içerik yayınlamalısınız. İçeriklerinizin ilgi uyandırması için özel hayatınızla alakalı bilgiler verebilirsiniz. Örneğin sabah rutininizi hikaye kısmında takipçilerinizle paylaşabilirsiniz. Takipçilerin popüler ve fenomen hesaplarda aradığı en önemli kriter dürüstlüktür. Doğal ve dürüst davrandığınızda onların sevgisini gerçekten kazanabilirsiniz. İki yüzlü davranıp her gün bir başka krem tanıtıp memnunum diye paylaştığınızda inandırıcılığını tamamen kaybedersiniz. Bu finansal olarak başarısızlığa ve marka işbirliklerinde düşüşe neden olabilmektedir. Profesyonel ve güvenilir bir Instagram fenomeni olduğunuzu markalara ispat etmelisiniz.

Kullanıcıların gözünde bir marka gibi görünmek istiyorsanız profilinize özel bir tema olmalıdır. Kişilerin, belirli ve net bir temaya sahip profillere olan ilgileri diğer profillere kıyasla daha fazladır. Profilinizi hazırlarken hangi kategoride içerik yayınlayacaksınız bunları düşünerek seçim yapmalısınız. Instagram'da mizah, komedi, magazin, seyahat ve spor gibi temalar en hızlı büyüyen hesaplar arasından yer almaktadır. Yüksek potansiyele sahip diğer kategoriler ise yemek, ev dekorasyonu, hayvanlar ve yaşam tarzı olarak sayılabilir.

Etkileyici Bir Biyografi Hazırlayın

Bir Instagram kullanıcısı, profilinizi ziyaret ettiğinde hesabınızın ne hakkında olduğunda hemen söyleyebilmesi gerekmektedir. Örneğin biyografiye veya doğrudan ad alanına "#beslenme koçu Selen" veya "indirim habercisi" gibi bir anahtar kelime ekleyebilirsiniz. Hashtag eklediğinizde hesabınızın görünürlüğünü arttırarak, kendinizi daha aranabilir hale getirebilirsiniz. İşletmenize ait veya göstermek istediğiniz herhangi bir şeyin bağlantısını biyografi kısmına ekleyebilirsiniz. Bağlantı eklemeyi yalnızca biyografi kısmına eklemelisiniz. Gönderi altına herhangi bir URL bağlantısı kesinlikle girmemelisiniz aksi halde Instagram algoritması tarafından paylaşımınızın etkileşim alması engellenir.

Biyografinin hemen üstünde bulunan profil fotoğrafınızda hesabınızı en iyi şekilde anlatmanın bir diğer seçeneğidir. Kişisel bir hesabınız bulunuyorsa yüzünüzün yakından çekilmiş bir fotoğrafını profil resmi olarak kullanabilirsiniz. İşletme hesapları ise markalarının logolarını profillerinde kullanmalıdır.

Popülerliği yakalamanız için Instagram'ı en verimli şekilde kullanmanız gerektiğini unutmamalısınız. Farklı olmak, kendiniz olmak her zaman popülerliğinize popülerlik katacaktır. İçerik hazırlarken taklit video hazırlamaktan kaçının, bu anlaşıldığında emin olun sadece takipçi kaybedersiniz. Instagram'da daha hızlı popüler olmanız için hizmetlerimize göz atabilirsiniz.


Whatsapp Canlı Destek