Paylaş
04 Aralık 2023 Pazartesi · Son Güncelleme : 04 Aralık 2023 Pazartesi

Instagram Reels Algoritma Hakkında Bilinmeyenler

Instagram'da büyüme arzusu taşıyan her kullanıcı Reels algoritmasının nasıl çalıştığıyla ilgi bilgi sahibi olmak ister.

Reels Algoritması Nasıl Çalışır?

Instagram Reels, Tiktok'a rakip olarak ortaya çıkan kısa eğlenceli videolar. İçerik üreticileri kolay düzenleme araçları, filtre ve sesler kullanarak 90 saniyelik eğlenceli videolar oluşturur. Instagram Reels 15-30-60-90 saniye uzunluğunda videolardır ve paylaşıldığında hikaye gibi 24 saat içerisinde silinmez. Ancak paylaştığınız Reels videonun, viral olma kısmı Instagram algoritmasına bağlıdır.

Keşfet algoritması içerikle nasıl etkileşim girdiğinize değil, farklı Instagram kullanıcılarıyla nasıl etkileşim kurduğunuzla ilgilenir. Bir kullanıcı sizi takip mi ediyor yoksa arama kısmına ismini yazarak mı bakıyor? birbirinize yorum yapıyor musunuz? Geçmişte hangi videoları izlediğiniz ve beğendiğiniz bunlara benzer içerikler karşınıza çıkar.. Örneğin yemek tariflerine bakıyorsanız, daha fazla yemek videosu karşınıza çıkar.

Instagram 2024 Reels algoritması nasıl işliyor?

Tüm bunlar, Instagram kullanıcılarının beğeneceğini düşündüğü Reels videoları öne çıkaracağının göstergesidir.

Reels Algoritma İçin İpuçları


1. Kaliteli içerik oluşturun:

İzleyicileri güldürmek için elinizden gelenin en iyisini yapmalısınız. Algoritma Reels video içeriğinde kalite ve eğlence arar. İçerik özgün olmalı, video sonunda izleyiciyi harekete geçirecek söylemlerde bulunmayı atlamamalısınız. Örneğin, "böyle videoların daha çok gelmesini istiyorsanız beğenip yorum yapmayı unutmayın" gibi..

2. Görsel olarak heyecan versin:

Reels video dikey olarak çekilmelidir. Görsel kalitesi yüksek, çekici olmalıdır. Algoritma görsel kaliteye çok önem veriyor. Dolayısıyla videolarınızda görsel efektler kullanarak daha çekici hale getirebilirsiniz. Reels araçlarının size sunduğu özellikleri kullanmayı atlamayın. Kamera efektleri ve fitlerle farkınızı ortaya koyun!

3. Tiktok logolu içerik paylaşmayın:

Instagram algoritması, Tiktok logosu bulunan videoların keşfete düşmesini kesinlikle engellemektedir. Filigran eklenmiş Tiktok videolarını olduğu gibi Instagram'da paylaşmamalısınız. Tiktok'ta yayınladığınız içerikleri Instagram'da paylaşmak istiyorsanız, Reels olarak tekrar çekmelisiniz.

4. Doğru hashtag kullanın:

Reels içerik oluşturan kullanıcılar için hashtag harika bir buluştur. Doğru ve açıklayıcı hashtag kullanımında videolarınızın keşfette yer alması olası bir durumdur. Bunun sebebi algoritmanın, videonuzun ne ile alakalı olduğunu anlar ve doğru kişilerin karşısına çıkarır. Videonuzun esas hedef kitleye ulaşabilmesi için en az 15 en fazla 30 adet hashtag kullanmayı unutmayın.

5. Reels videonuzda insan yer almalı:

Keşfete düşen Reels video içeriklerine göz atıldığında daha çok insanın yer aldığı gözlemlenmektedir. İnsanları içeren Reels videolar daha çok kişi tarafından izlendiğinde algoritmanın da ilgisini çekecektir. Ürün çekimlerinde insanların yer alması videonuzun daha fazla izlenmesini sağlayabilir.

6. Trend müzikler kullanın:

Instagram'da keşfete düşen içerikleri gözlemleyin ve akım haline gelen müzikleri Reels videonuza ekleyin.

7. Reels dışında içerik oluşturun:

Hikaye, gönderi ve Igtv gibi farklı kategorilerde ne kadar çok içerik üretirseniz keşfedilme olasılığınız bir o kadar artacaktır. Sonuçta Instagram algoritmasının geçmiş paylaşımları da takip ettiğini biliyoruz. Farklılık olması bakımından hikaye öne çıkanlarından bir Reels videosu da hazırlayabilirsiniz.

8. Instagram kurallarına uygun paylaşım yapın:

Instagram kılavuzunda hassas, sakıncalı veya yasak olan kategorilerde içerik ürettiğinizde algoritma tarafından videonuz etkileşim kazanmaz. Aksine videonuz spam alır ve hesabınız kapanma riskiyle karşı karşıya kalır. Şiddeti, yanlış bilgilendirmeyi ve yasal olmayan bilgileri içerik olarak üretmekten kaçınmalısınız. Maksimum etkileşim için Instagram kılavuzuna uygun Reels video içeriği üretin.

9. Instagram Insights kullanın:

Beğeni, yorum, paylaşma, kaydetme ve kazanılan etkileşimin tamamını Instagram ınsights kısmında görebilirsiniz. En çok etkileşim kazanan videolarınıza göz atarak, kitle hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Hedef kitlenize uygun içerik ürettiğinizde, yüksek etkileşim kazanarak keşfete düşme olasılığınız artacaktır.

10. Aktif takipçi kazanın:

Instagram gönderilerinizin aldığı etkileşim miktarı aktif takipçi miktarınızla doğru orantıda olmayabilir. Bunun bir çok nedeni olabilmektedir. Takipçi sayınızı harekete geçirecek hamleler yaparak etkileşim kazanmayı deneyebilirsiniz. Örneğin yorum yapan kişilere hediye göndereceğinizi duyuran bir hikaye paylaşabilirsiniz. Takipçilerle her zaman iletişimde kalarak, size bağlı kalmalarını ve arkadaşlarına tavsiye etmeyi sağlamış olursunuz.

Instagram Reels algoritması hakkında yukarıda 10 ipucu paylaştık. Bu ipuçlarını rehber olarak kabul ederek Reels video hazırlayabilirsiniz. Doğru tekniklerle hazırlanmış Reels video, kısa zamanda algoritmayı etkileyecektir.


Whatsapp Canlı Destek