Paylaş
30 Haziran 2022 Perşembe · Son Güncelleme : 06 Ağustos 2022 Cumartesi

Instagram Hikayeleri Keşfete Nasıl Düşer? 

Hikaye bölümünü aktif kullanmanıza rağmen keşfete düşmüyorsanız, aşağıda sizler için yayınladığımız içeriğe göz atarak Instagram'da keşfete düşebilirsiniz.

Günümüzün gençler tarafından sevilen sıkça paylaşım yaptığı popüler sosyal medya platformu Instagram’dır. Kendini sürekli yenileyen, kullanıcılarına yenilikler sunmaya devam eden platformların başındadır. Kısa süre önce yeni özellik olarak, hikayelerin keşfette yer alacağı müjdesini kullanıcılarına sundu. Instagram hikayeleri için keşfet sekmesi nasıl olur? Hemen yanıtlayalım..

Hikayeler ile aramalarda çıkma

Instagram Hikayelerine Keşfet Sekmesi Geldi

Snapchat uygulamasından esinlenerek kısa zaman önce Instagram’a eklenen hikaye özelliği artık keşfet sekmesinde yer alacak. Instagram keşfet kısmını kullanıcılar, her gün ziyaret ederek ilgisini çeken hesapları takibe almaktadır. Takip etmenin yanı sıra ilgi duydukları profilleri ziyaret ederek paylaşımlarını görmektedir. Keşfete düşen hikayeler nerede gösterilecek? Keşfet sekmesinin üst kısmında yeni bir düzenleme yapılarak orada yayınlanacaktır. Hikaye özelliği her geçen gün kendini yenilemeye, farklı özellikler sunmaya devam ediyor. Snapchat uygulamasında olduğu gibi hikaye çekerken filtre kullanabilirsiniz. Bundan sonra hikaye özelliğini aktif olarak kullandığınız, gündelik paylaşımlarınız yer alacak. 

Instagram Hikayeleri Keşfette Nasıl Yer Alır?

İşletme veya kişisel hesaplar şüphesiz keşfet kısmında yer almak istiyor. Keşfette yer almak istemenin en önemli nedeni yeni takipçiler kasmaktadır. Sayfanız ve hikayeniz keşfet sekmesinde yer aldığında hesabınız popüler bir görünüm elde edecektir. Instagram’da keşfette yer almak istiyorsanız eğer öncelikle algoritmayı çözmüş olmalısınız. Algoritmaya uygun hikayeler yayınlamadığınızda emeğiniz boşa gidecektir. Genel olarak baktığımızda gönderiyle hemen hemen aynı mantıkla işlemektedir. 

Türkiye’de yaklaşık 38 milyon Instagram kullanıcısı bulunmaktadır. Aktif kullanıcılara baktığımızda yaş olarak çoğunlukla genç kesimi kapsamaktadır. Kullanıcılar hikaye özelliğini kendileri sıkça tercih etmenin yanında, başka hesapların story paylaşımını da takip etmektedir. Merak uyandıran, takip edilmenizi sağlayacak birkaç ipucu sayesinde popüler hikaye halini alabilirsiniz. 

 • İşletme hesabıysanız mutlaka müşterilerle direkt iletişime geçecek hikaye paylaşımı yapmalısınız. Örnek; anket düzenleyerek onların sizinle doğrudan iletişime geçmelerini sağlayabilirsiniz. Bu durum sadece keşfette yer almanızı değil aynı zaman da satışlarınızı da yükseltecektir. 
 • Yeni ürün, kampanya gibi duyuruları story özelliğini kullanarak yapmalısınız. 
 • Kıyafet ve kozmetik kategorisinde olan ürünlerin hikaye aracılığıyla önerilmesi kullanıcıların ilgisini çekmektedir. 
 • İş birliği, event ve müşteri içerikleri olarak hikaye kısmını aktif kullanmaktadır. 
 • Filtre ve çekim kalitesine özen göstermelisiniz.

 • Instagram Hikaye Etkileşimi Nasıl Artırılır?

 • Hikayeleriniz yatay yerine dikey çekmeye özen göstermelisiniz. 
 • Konum bildirimi yapmalısınız. 
 • Hashtag kullanımını artırın. Hikayelerde kullanılan en popüler hashtag başlıkları; #mood, #goodmorning, #tbt, #bestfriends, #work..
 • Instagram’da dikkat çeken sektörlerden birini seçerek, özel hesap açabilirsiniz. Örnek; hikayelerde en çok dikkat seçen kategori fitness, ilginiz mevcutsa bu sektöre yoğunlaşabilirsiniz. 
 • Instagram Hikayem Keşfette Nasıl Yer Alır?

  İlk çıktığında tek keşfet kısmı mevcutken, şu an baktığımızda alışveriş ve Reels gibi çok çeşitli keşfet sekmeleri bulunmaktadır. Düzenli hikaye paylaşımına devam etmelisiniz. Burada en önemli etken story kalitesi olacaktır. Hikayeleriniz ilgi çekici ve kaliteli olduğunda keşfet kısmında yer alma şansı artacaktır. Belli saat aralıklarında paylaşım yapmanız keşfete düşme oranını da etkileyecektir. Algoritmalar burada devreye girecektir. Keşfette yer alan hikayeler, anasayfada olduğu gibi yana kaydırmalı şekilde olacaktır. Takip ettiğiniz kişilere benzer hesaplar, hikaye keşfet kısmında yer alacaktır. 

  Hesabınızı hızlı şekilde büyütmek, hikayelerinizin daha çok kişi tarafından izlensin istiyorsanız eğer izlenme satın alabilirsiniz. İstatistiklerinizi artıracak güvenilir hikaye izlenme satın almak için https://www.inspofy.com/instagram-hikaye-izlenme-satin-al bağlantıya tıklayabilirsiniz.


  Whatsapp Canlı Destek