Paylaş
26 Nisan 2021 Pazartesi · Son Güncelleme : 16 Haziran 2022 Perşembe

Instagram algoritması 2022 nasıl çalışıyor?

Instagram'da paylaştığınız içeriklerin öne çıkması tamamen algoritma uygunluğuna göre sıralanmaktadır. Algoritmanın nasıl çalıştığına göz atarak keşfete düşün.

Türkiye'de ve dünyada en çok kullandığımız sosyal medya uygulamalarından biri haline gelen Instagram insanların birbirleri ile etkileşim kurmasını çok hızlı bir hale getirdi. Instagram'da milyarlarca kullanıcı arasından hesabınızın takipçilerini arttırmak daha fazla kişiye erişmek için birçok yol deniyoruz. Ancak bu denediğimiz yöntemlerin çoğu tozlu sayfaların arasından çıkartılmakta. Instagram ayda defalarca güncelleme yaparak yapay zeka sistemlerini eğitiyor ve kullanıcılara doğru sonuçları gösteriyor. Bu yazımızda size Instagram'ın son güncellemeleri ile beraber gelen algoritmasındaki değişikliklerden bahsedeceğiz.

instagram algoritması nasıl çalışıyor?

Instagram yapay zekası nasıl çalışır?

Öncelikle yapay zeka robotların çalışma prensiplerini bilmeniz gerekiyor. Bu robotlar ne kadar çok veriye sahipse karşınıza o kadar doğru sonuçlar çıkarmaktadır. Instagram robotları kendilerini her dakika her saniye aralıksız olarak geliştiriyor. Siz bir gönderi paylaştığınızda bu robotlar gönderinize gelir ve burada profilinizi analiz eder. Buradan sağladığı sonuçlar doğrultusunda ilgili kişilere gönderilerinizi görüntülemeye başlar. Instagram algoritmasının temel mantığı bu şekilde çalışır.

Instagram robotları fotoğraf, video, Reels, IGTV olarak profilinizi kategorilere ayırmaz. Paylaştığınız Reelsin daha fazla kişiye ulaşmasının sebebi Instagram keşfet kısmında Reels'lere önem verilmesidir. Bu yüzden Reels'ler son dönemde kullanıcıların hesaplarını büyümesi için çok etkili olmuştur. Örneğin bir Reels videosu çektiniz bu video 5.000'i aşkın izlenmeye ulaştı ancak bu izleyenler sizi takip etmiyor. Bunun sebebi sürekliliğinizin olmamasıdır. Instagram robotları etkileşim için devamlılık olması gerektiğine inanmaktadırlar. Paylaşımlarınızı düzenli bir aralıkla yapmaya devam ettiğinizde Instagram yapay zekasının sizi daha fazla görüntülenme sağlayacağını göreceksiniz.

Instagram Algoritması Kandırılabilir Mi?

Her ne kadar bilgisayar sistemlerinin hata yapmayacağına güvensek de bu yazılımlar insanlar tarafından belirli koşullar çerçevesinde çalışmaktadır. Bu koşulları atlatmanın birden fazla yolu vardır. Örneğin ücretli takipçi, beğeni, izlenme, etkileşim satın alındığında Instagram robotları sahte olarak gönderilen hesapları yakalayamamaktadır. Bunun sebebi ise gönderilen hesapların tamamen organik kişilerin profilleri olmasından kaynaklanıyor. Siz ücretli bir takipçi satın aldığınızda gelen takipçiler gerçek kişilerin telefonları üzerinden gönderilmektedir. Haliyle Instagram'ın bunu belirlemesi imkansız çünkü karşısında gerçek kullanıcılar var.

Inspofy olarak organik hesaplardan oluşan profillerimiz ile yüzlerce Instagram fenomeni, ticari marka ve firmaların etkileşimlerini arttırdık. Instagram algoritmanızı ücretli olarak iyileştirmek isterseniz etkileşim paketlerimize göz atın.


Whatsapp Canlı Destek