Paylaş
28 Mart 2022 Pazartesi · Son Güncelleme : 16 Haziran 2022 Perşembe

Spotify’ın Kurucusu Kimdir Nasıl Kuruldu?

Dünyanın en çok dinlenen müzik platformu Spotify'ın kurucusunu tanımanız için yazı içeriğimize göz atabilirsiniz.

Günümüzde müzik dinleme platformu denildiğinde akla ilk gelen hiç şüphesiz Spotify’dır. Müzik dinleme alışkanlığımızı, müzik piyasasındaki dengeleri değiştiren 23 Yaşında milyoner olan Daniel Ek kimdir? Spotify nasıl kuruldu? Gibi soruları sizler için aşağıda yanıtladık..

Spotify ne zaman nasıl kuruldu

Spotify’ın Kurucusu Daniel Ek Kimdir?

Spotify’ın kurucusu olan Daniel Ek, 1983 yılında İsveç’in başkenti olan Stockholm şehrinde dünyaya gelmiştir. Daniel Ek müziğe, sanata ilgi duyan bir ailede yetişmiştir. Öyle ki anneannesi opera sanatçısı dedesi ise caz piyanistiydi. Daniel Ek ise 4 yaşından itibaren gitar ile basit şarkıları çalmaya başlayarak müzik öğretmenlerinin ilgisini çekmiştir. Daniel Ek sadece müziğe değil yazılım dillerinde de oldukça başarılıydı. 15 Yaşına geldiğinde web sitesi hazırlayarak aylık 50.000 dolar kazanıyordu.

Daniel Ek 16 yaşındayken Google’a iş başvurusunda bulundu fakat Google şirketi “üniversiteyi bitirdikten sonra tekrar başvurması” gerektiği yanıtını vererek, iş başvurusu olumsuz sonuçlanmıştır. Bu başvurunun üzerinden birkaç yıl geçmeden Daniel Ek vergi mükellefi olarak birçok kişiyi istihdam edecek seviyeye yükselmiştir. Skype’ın eBay’e (alışveriş sitesi) satılmasıyla 4 şirketini satmak zorunda kalarak iflasın eşiğine gelmiştir.

Daniel Ek hırslı ve azimli yapısıyla 23 yaşında artık genç bir milyonerdi. Milyoner olduğunda ilk olarak Kırmızı bir Ferrari alarak Stockholm şehrinin en lüks kulüplerinde vakit geçirmekteydi. Daniel Ek arkadaşlarının, çevresindeki insanların onunla para için beraber olduklarını düşünerek psikolojisi bozulmuştur. Zor dönemler geçiren Ek, Ferrari ve lüks dairesini kısa zaman içinde satarak şehir dışında sakin bir kulübede hayatını sürdürmeye başlamıştır. Artık kendini toparlamaya hazırlanan Daniel Ek, Spotify’ın kurucu ortaklarından olan Martin Lorentzon ile iletişimde olmaya başlamıştır.

Spotify Nasıl Kurulmuştur?

Daniel Ek, Spotify’ın kurucu ortaklarından Martin Lorentzon ile sık sık bir araya gelerek ortak bir iş yapmaya karar verdiler. Pratik, hızlı bir müzik hizmeti verme konusunda karar vererek ilk adımı atmışlardır. Korsan yayınlar sebebiyle ömrü kısa olan Napster firmasından ilham alan Daniel Ek, böyle bir platform hazırlamaya başladı. Napster kurucularından Sean Parker, Spotify’ın ilk yatırımcılarından biri olmuştur. Daniel Ek bu süreçte yatırımcı bulmakta oldukça zorlanmıştır öyle ki 2.5 yıl boyunca yatırımcılara, müzik sektörüne yapılacak yatırımın ideal bir sektör olduğu konusunda ikna etmek için uğraşmıştır. Nihayet 2008 yılında artık Spotify, İsveç’te yayına girerek zamanla tüm dünyada yankı uyandırmıştır.

Daniel Ek’in kurduğu Spotify hizmetinin asıl yıldızının parladığı dönem ise 2009 yılıdır. Spotify hayranı olan Mark Zuckerberg, Facebook hesabında “Spotify gerçekten iyi” şeklinde bir paylaşımda bulunmuştur. 2018 yılında Daniel Ek artık müzik sektöründe bir numara olmuş Spotify ise cihazlarına indirilen en popüler uygulama arasında yerini almıştır.

Başarı ve hırsıyla Spotify hizmetini kullanıcılarına sunan Daniel Ek, inanmanın kendi güvenmenin ne kadar önemli olduğu mesajını buradan çıkarabiliriz. Sizlerde bu başarıdan yola çıkarak Spotify’da kendi başarı hikayenizi yazmak, Spotify üzerinden para kazanmak için güvenilir Spotify hizmetlerimize göz atabilirsiniz.


Whatsapp Canlı Destek