Paylaş
13 Mayıs 2022 Cuma · Son Güncelleme : 17 Haziran 2022 Cuma

Instagram Hesabım Çalındı Ne Yapabilirim?

Instagram hesabınız çalındı ise geri alma yöntemlerini uygulamak için aşağıdaki adımları izleyebilirisiniz.

Günümüzde sosyal medya kullanımı son zamanlarda oldukça artmıştır. Kullanıcılar zamanlarının neredeyse çoğunu Instagram gibi sosyal ağlarda geçirmekteler. Instagram’ın bu kadar yoğun kullanılmasıyla birlikte kullanıcılar sayfalarında sıklıkla gönderi paylaşmaktadır. Kişisel bilgileri mesajları tamamı bu Instagram hesapları içerisinde yer almaktadır.

Bu durum ne kadar eğlenceli gözükse de kullanıcılar için aynı zaman da riskli bir durumdur. Kullanıcılar şifrelerini kimseyle paylaşmasalar bile hesaplarının çalınma riskiyle karşılaşma riskleri bulunur. Instagram kullanıcıları hesaplarının çalınması sonucu kişisel bilgileri ve fotoğrafları hiç tanımadıkları şahısların ellerine geçer. Instagram hesaplarının kontrolü tamamen yabancıların eline geçerek her türlü kötülük yapabilirler. Elbette ki Instagram hesabınızın çalınması siber suçlara ve özel hayatın gizliliği ihlali suçuna girmektedir.

Çalınan Instagram hesabımı nasıl geri alabilirim

Instagram hesabım çalındı yasal olarak ne yapabilirim?

Son günlerde özellikle yüksek takipçisi bulunan Instagram kullanıcılarına DM üzerinden mesaj gönderilmektedir. “Telif hakkını ihlal ettiniz, itiraz etmezseniz hesabınız 24 saat içerisinde kapatılacaktır” şeklinde mesaj gönderilmektedir. Kullanıcılar böyle bir mesaj gelmesinin verdiği korku ve endişe ile karşı tarafın gönderdiği bağlantıya tıklamaktadır. Bu tarz mesajlar dolandırıcılar tarafından gönderilmektedir ve bağlantıya tıkladığınız an hesabınızın kontrolü hackerlerin eline geçmektedir.

Hesabınız çalındığında savcılığa kanıt amaçlı ekran görüntüsü alabilirsiniz. Bunun yanı sıra hesabınızın çalındığını Instagram'a bildirmelisiniz. Böylelikle hesabınıza erişim kısıtlama getirirsiniz. Hesabınızın çalındığını “bilgi teknolojileri ve iletişim” kuruluna bildirmeniz gerekmektedir. Profilinizdeki bilgiler kötü amaçlı kullanılırsa, kişisel hayatın gizliliği ihlal suçunun yanı sıra çalan kişilere manevi tazminat açma hakkına sahipsiniz.

Çalınan Instagram Hesabı Nasıl Geri Alınır?

Instagram hesabı çalınan kullanıcılar için aslında bakıldığında çok fazla hesap kurtarma yöntemi bulunmamaktadır. Bunun nedeni “hesabım çalındı” diyerek kötü niyetli kişilerin başkalarına ait hesapları çalma isteğidir.

1.Instagram kurtarma yöntemi:

Instagram giriş penceresinde alt kısımda bulunan “şifremi unuttum” yazısına tıklayın. Karşınıza çıkan pencerede şifrenizi sıfırlamak için iki seçenek karşınıza çıkacak, e-posta ya da telefon numaranızı girin. Cep telefonu numaranıza veya e-posta hesabınıza şifre sıfırlama bağlantısı gelecek, gelen bağlantıya tıklayın. Son olarak yeni şifrenizi girin, hemen ardından Instagram

2.E-postalarıdan şifrenizi geri alın:

Instagram hesabınız çalındığında, e-posta hesabınızı daha önce doğruladıysanız eğer şifreniz ya da kullanıcı adınız değiştiği takdirde size e-posta gelecektir. Instagram'dan geldiğine emin olduğunuz, “kullanıcı adınız değiştirildi” veya “kullanıcı adını değiştiren sen değilsen hesabını güvene al” şeklinde e-posta gelecektir. E-posta hesabınıza gelen bağlantıya tıklayın. Hesabınızı çalan kişiler cep telefonu numarası bilgilerini değiştirdiğinden dolayı gelen kod o kişilerin cep telefonuna gidecektir. Böyle bir durumda ise geriye yapabilecek pek bir şey kalmamaktadır.

Çalınan Instagram Hesabımı Geri Aldım Ne Yapmalıyım? Instagram Hesap Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Instagram hesabınızı geri almanızın ardından, hesabınızın güvenlik ayarlarına girerek “iki faktörlü kimlik doğrulaması” sistemini aktif edin. Kullanıcı adınız çalan kişiler tarafından değiştirildiyse eğer, 2020 Instagram güncellemesinin getirdiği özellik sayesinde 14 gün içerisinde eski kullanıcı adınızı geri alabilmeniz mümkündür. Cep telefonu ve e-posta hesabınızı doğrulamayı unutmayın.

Saygılarımızla, Inspofy Ekibi


Whatsapp Canlı Destek