Paylaş
29 Haziran 2021 Salı · Son Güncelleme : 16 Haziran 2022 Perşembe

Instagram'da kullanılmayan kullanıcı adını nasıl alabilirim?

Instagram'da kullanılmayan kullanıcı isimleri nasıl alınır sorusunun yanıtını sizler için aşağıda yanıtladık..

İnsanlar diğer platformlarda kullandığı kullanıcı adını Instagram'da da almak istemektedir. Ancak ne yazık ki şansınız yaver gitmeyebilir.

Birçok kullanıcı Instagram hesaplarını tamamen siliyor daha sonra kullanıcı adını kimse kullanmasa bile aynı kullanıcı adını geri alamamaktadır. Bu sorunun neden kaynaklandığını nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini sizlere anlatmaya çalışacağız.

instagram kullanıcı adı alma

Instagram kullanıcı adının silinmesi için nasıl bir yol izlenmelidir?

Yaşadığınız durumla ilgili Instagram hesabınızı zaman zaman kapatma gereği duyabilirsiniz. Hesabınızı tamamen sildikten belli bir süre sonra tekrar açmak istediğinizde "Bu kullanıcı adı kullanılamaz" hatası alırsınız. Kullanıcı adınızı da arattığınızda kimsenin bu adı almadığını görüyorsunuz ancak Instagram bu kullanıcı adını size tekrar vermiyor. Peki bunun sebebi nedir? Kısaca açıklayalım. Instagram hesabınızı sildiğinizde yasalar gereği kim bilgilerinizi, hareketlerinizi ve bazı çerezleri yasalar gereği saklamak zorundadır. Hesabı sildiğinizde bu bilgiler Internet erişimine kapatılır ve Instagram sunucularında saklanır. Bu süre yaşadığımız tecrübeler doğrultusunda 6 ay ile 5 yıla kadar sürebilmektedir. Bu süreç içerisinde Instagram kullanıcı adınızı nasıl geri alabilirsiniz. Bazı yöntemler mevcut.

1.Kullanıcı adınızı erişilebilir farklı bir hesapta saklayın.

Bu işlemi mevcut hesabınızı kapatmadan önce yapmalısınız. Instagram hesabınızı kapatmaya karar verdiğinizde ayarlar kısmından kullanıcı adınızı değiştirin bu işlem eski kullanıcı adınızı boşa çıkaracak ve kullanılabilir kılacaktır. İşlemlerden sonra kullanıcı adınız boşta olacaktır. Vakit kaybetmeden yeni bir hesap açarak eski kullanıcı adınıza tekrar bir hesap oluşturun ve bu hesabı da dondurun. Tekrar geri açtığınızda kullanıcı adınız ile sıfırdan yeni bir hesap sahibi olacaksınız.

2.Instagram yetkililerine mesaj gönderin

Hesabınızı kapatmadan önce kullanıcı adınızı transfer etmeyi yapmadıysanız bir diğer yöntem ile Instagram ile iletişime geçmektedir. Bu iletişime geçme yöntemi çok çok düşük bir ihtimaldir. Instagram bu konuda çok katı bir tavır sergilemektedir. Forum ile iletişime geçmek isteyen kullanıcılar eğer hesabını tamamen sildiyse boşuna vakitlerini harcamasınlar kesinlikle kullanıcı adınızı geri alamayacaksınız. Eğer geçici olarak dondurma işlemi yapıp şifrenizi unuttuysanız Instagram şirketi sizden bazı bilgiler (Kimlik ve fotoğraf) isteyerek size bir sıfırlama bağlantısı göndermektedir. Bu bağlantıdan hesabınıza erişim sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda hesabınız başkalarının eline geçerse ve bu hesaba erişim sağlayamazsanız aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

  • Instagram uygulamasını açın.
  • "Giriş yapma ile ilgili yardım al" kısmına tıklayın.
  • E-posta adresinizi veya telefon numaranızı isteyecektir en son hatırladığınız bilgileri girip devam edin. Muhtemelen bir güvenlik kodu alamayacaksınız. Bu kısımdan "Bu e-posta adresine veya telefon numarasına erişemiyorum'a" tıklayın ve sonra açılan talimatları takip edin.
  • Sizden kısa bir video ya da kimlik bilgileriniz ile birlikte bir fotoğraf isteyebilir. (Bu gönderdiğiniz bilgiler 30 gün içerisinde tamamen yok edilir.) Bu aşamadan sonra beklemekten başka bir çareniz yok Instagram belirttiğiniz e-posta adresine en kısa sürede dönüş yapacak ve sıfırlama bağlantısı gönderecektir.

    Saygılarımızla,
    Inspofy Ekibi


    Whatsapp Canlı Destek